Blog

Açık Havada Eliptik Bisiklet Kullanımı - 1

  • Açık havada egzersiz yapmayı seviyor musunuz?
  • Bisiklet kullanmayı rahatsız edici veya monoton bulduğunuz hiç oldu mu?
  • Egzersiz yapmayı zevkli hale getirmek ister misiniz?
  • Koşmayı sevdiğiniz halde diz eklemleriniz veya sırtınızla ilgili sağlık problemleriniz var mı?
  • Sakatlık nedeniyle egzersiz yapamayacak duruma düştünüz mü?

ElliptiGO 11R / ABD
Yukarıda soruların sadece bir tanesine bile “Evet” cevabı verdiyseniz ElliptiGO kullanıcısı olmak için yüksek bir potansiyeliniz olduğunu söyleyebiliriz.

ElliptiGO, 2005 yılında yukarıdaki soruların hepsine “Evet” cevabı vermiş olan Amerikalı Bryan Pate tarafından icat edilmiştir. ElliptiGO’nun ortaya çıkışı ise, kurucu ortak ve aynı zamanda bir Ironman atleti olan Bryan Pate’in sakatlıklardan ötürü koşamayacak duruma geldiğinde içinde hissettiği büyük tutku ve ihtiyaç duygusuna dayanmaktadır. Bryan, eliptik cihazlarda egzersiz yapabiliyor olsa da kapalı ortamda bu tür bir aktivite ile uğraşmaktan nefret ediyordu. Arkadaşı ve diğer ortak Brent Teal ile, ki kendisi aynı zamanda ultra maratoncu ve makine mühendisiydi, bir araya gelip dünyanın ilk eliptik bisikletini ve dolayısıyla ilk “açık havada darbesiz koşuyu” geliştirdiler. 5 yıl içinde ElliptiGO gerek koşu gerekse fitness dünyasına çok hızlı bir giriş yaptı.

Eliptik bisiklet sürüşüne alışmak

ElliptiGO, şaşılacak derecede iyi ve güvenli bir şekilde dengede kalır. Şayet bisiklet kullanmayı biliyorsanız ElliptiGO sürmeye alışmanız tahmininizden çok daha kısa sürede olacaktır. Bugüne kadar yaptırdığımız test sürüşleri sonuçlarına göre ilk defa kullananların büyük bir çoğunluğu daha birinci dakika içerisinde sürmeye alışıyor yaklaşık 15-20 dakika kadar sonra da kendini gerçekten rahat hissediyor.

ElliptiGO’nun gidon boynu sürücü boyuna göre ayarlanabilir olsa da sıradan bisikletler ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu için sert dönemeçleri alabilmeniz 5-6 deneme gerektirebilir. Ancak bir kere alıştıktan sonra sıradan bisiklet ile yaptığınız dönüşlerden farklı olmadığını anlayacaksınız.

ElliptiGO 8C / Fenerbahçe Sahili
Hız için tasarlanmış olmasa da ne kadar “sürat” yapabildiği genelde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Motorsuz ve insan gücü ile ilerleyen bir kara taşıtı olduğunu düşünürsek ElliptiGO ile saatte ortalama 30-35 km hız yapılabiliyor olması sürat tutkunlarını da tatmin edecektir diye düşünüyoruz.

ElliptiGO sizin için uygun mu?

ElliptiGO, eğlenceli vakit geçirip açık havada düşük darbeli egzersiz yapmak isteyen herkes için harika bir üründür. Ayrıca;

  • Belli bir yaşın üzerinde olup özellikle eklem ağrılarından şikayet edenlere,
  • Sakatlık sonrası iyileşme sürecinde olan veya sakatlık döneminde koşu, bisiklet gibi antremanları yapamadığı için formunu korumak isteyenlere,
  • Bisiklet kullanmayı sevdiği halde sırt, kalça ve diz ağrılarından şikayet eden fitness severlere,
  • Bisiklet sürmeye göre daha kısa sürede daha etkili antreman yapmak isteyenlere,
şiddetle tavsiye ediyoruz.

San Diego’daki The University of California’da yapılan araştırma sonuçlarına göre ElliptiGO kullanmak aynı hızda yol bisikleti sürmeye göre %33 daha fazla kalori harcatmaktadır. Haftada 3 gün özellikle yüksek viteste yapacağınız 30-45 dakikalık bir antreman ile, ve tabi ki yediklerinize de dikkat etmeniz şartıyla, kısa zamanda vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Sakatlık riskini minimize eden en eğlenceli cardio antremanı için size garanti veriyoruz.  

İletişim Bilgilerimiz


Bayar Caddesi Anadolu Sitesi A Blok No:38/33, 34736 Kozyatağı İSTANBUL


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


İstanbul: +90 (533) 364 4121
İstanbul: +90 (533) 345 1328
Ankara: +90 (533) 689 3185

KronoSpor @ Twitter