Vaka Çalışmaları: Simon Gutierrez

Simon GutierrezABD üst düzey dağ koşucusu Simon Gutierrez, Mount Washington Road Race ve Pikes Peak Ascent’in ikisini de üçer defa kazandığı için çok istisnai bir kariyere sahiptir. 2010 Şubat ayında sıradan bir diz ameliyatının yanlış gitmesi ile bu kariyer neredeyse altüst olma aşamasına geldi.

Ayağının birini neredeyse kaybediyordu ve bir daha asla koşamayacağı söylenmişti. Dizindeki medial menisküs yırtığından cerrahi bir müdahale ile kurtulmak istedi ancak işler istediği gibi gitmedi. Birkaç tıbbi görüşten sonra nekroz teşhisi kondu ve uyluğundaki kemiğin yavaş yavaş öldüğü tespit edildi. Simon’un öncelikli endişesi ayağını kurtarmaktı.

Tüm olasılıklara meydan okuyarak bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı ve aylar sonra doktorlar ona ayağının tekrar antreman yapmaya başlayacak kadar sağlıklı olduğunu söyledi. Kendi vücut ağırlığı ile antreman yapıp dizine hiçbir yük bindirmedği için o dönem eliptikal makineler kullanmaya başladı ve 6 hafta sonra ElliptiGO ile tanıştı.

ElliptiGO ile ilk defa sürüşe gittiğinde inanamaıştı. Kendini istediği kadar zorlayabiliyor ancak hiçbir ağrı hissetmiyordu. “ElliptiGO’yu o kadar çok sevdim ki onu sürdüğüm müddetçe koşmayı dahi özlemeyecektim. Benim için gerçekten inanılmaz bir andı, kendimi koşuyor gibi hissettim” diyor Simon. Sonraki birkaç hafta ElliptiGO antremanlarının dozunu artırdı ancak koşmayı en alt seviyede tuttu, yorucu koşular yerine sadece jogging yapıyordu. Bu sayede eski formuna tekrar kavuştuğunu fark etti.

Bu bir mucizeydi. Tekrar koşmaya başlamanın gizli formülünü keşfetmiş gibiydi. “Bunu yapabildiğime göre belki tekrar yarışalara da katılabilirim” diye düşündü. Ve gerçekten de herşey eski şampiyonun dediği gibi oldu. Katastrofik ameliyatından sadece 18 ay sonra yarışlara geri döndü, önce Mount Washington yol yarışını beşinci ve sonra da Pikes Peak Ascent’i üçüncü bitirerek herkesi şoke etti.

Bu performansın etkileyici bir diğer yönü 45 yaşındaki Simon, yarışı ilk beş sırada bitiren diğer atletlerden en az 10 yaş daha yaşlıydı. ElliptiGO ile yaptığı antremanlar koşu sürelerini de olumlu yönde etkilemişti.

İletişim Bilgilerimiz


Bayar Caddesi Anadolu Sitesi A Blok No:38/33, 34736 Kozyatağı İSTANBUL


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


İstanbul: +90 (533) 364 4121
İstanbul: +90 (533) 345 1328
Ankara: +90 (533) 689 3185

KronoSpor @ Twitter