Kayak ve Snowboard Kaskları

Swans

Kaskın Önemi!

Kask; Kayak ve snowboard yaparken düşmelere, çarpmalara ve bunlara bağlı oluşabilecek hasarlara karşı başınızı koruyan ve dolayısıyla yeri geldiğinde hayatınızı kurtaran çok önemli bir ekipmandır. Maalesef kayak sporlarının ne kadar tehlikeli olduğu ve kask kullanmanın ne kadar hayati bir önem taşıdığı gerçeği birçok kayakçı ve snowboard cu tarafından hala anlaşılamamış bir gerçektir.

Birçok kişi karın çok yumuşak olduğunu düşünebilir ancak hava şartlarına göre asfalt kadar sert olabildiği durumlar da mevcuttur. Pistlerde her zaman ağaçlar, dallar, liftler gibi görülebilir ve kar tarafından üstü kapatılarak görünmez hala gelmiş bitki örtüsü ve kayalar gibi tehlikeler bulunabilir. Ayrıca başka bir kayakçı veya snowboard cu ile çarpışmak her zaman ihtimal dahilindedir. Bu gibi istenmeyen durumlarda, ki bu durumlar çok yavaş kayarken dahi başınıza gelebilir, insan başını ve dolayısıyla beynini koruyabilmek güvenli ve konforlu bir kar sporu için çok önemlidir. Kayak ve snowboard kaskları kayak sporları için bir “emniyet kemeri” dir.

Yapılan araştırmalara göre Avrupa ve Kuzey Amerika’da kask kullanım oranı %60 ’lar mertebesinde olup bazı ülkelerde çocuklar için kask kullanımı yasalarca zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde bu oran oldukça düşük seviyelerde olmasına karşın her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır.

Nasıl Kullanmalı?

Kullanmanın yanı sıra kaskı başınıza doğru bir şekilde giyip giymediğiniz de büyük önem arz etmektedir.


  1. Başınız (üst kısmı da dahil olmak üzere) ve kask arasında boşluk kalmayacak şekilde kaskı sıkıca başınıza geçirin.
  2. Çene bandını sıkıca çekip gevşemeyecek şekilde bağlayın.
  3. Gözlük bandını başınıza göre ayarladıktan sonra gevşemeyecek şekilde kaskınızın üzerine takın. (gözlüğün üst kısmı ile kask arasında büyük bir boşluk kaldı ise gözlüğü veya kaskı yanlış takdınız demektir. Düşme veya çarpma esnasında kask başınızdan kesinlikle fırlamamalıdır)
  4. Gözlük kaskın altına değil mutlaka üstüne giyilmelidir.

30 yılı aşkın süredir dünyanın önde gelen Alp kayakçılarını koruyan SWANS kaskları, yüksek yoğunluklu ve sert ABS malzemeden (CE specifications EN1077 certified) üretilmiş kabuğa sahiptir. SWANS kaskları sert dış kabuk ile yüksek darbe dayanımına sahip EPS iç katman sayesinde hafifliğin yanında üstün koruma ve rahatlık sunar. Ayrıca tüm kask modellerinde içeriye taze hava girmesini sağlayarak baş etrafında oluşabilecek nemi ve teri önlemeye yarayan havalandırma delikleri bulunmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz


Bayar Caddesi Anadolu Sitesi A Blok No:38/33, 34736 Kozyatağı İSTANBUL


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


İstanbul: +90 (533) 364 4121
İstanbul: +90 (533) 345 1328
Ankara: +90 (533) 689 3185

KronoSpor @ Twitter